DSUB FE ANG87-254 50P AU2
DSUB FE ANG87-254 50P AU2
波峰焊接接线方式
额定电流: ‌6.5 A
母头
尺寸: D-Sub 5
热塑性树脂,玻璃纤维填充(PBTP), 外壳:镀钢
黑色
插针: 50
型号: 09 66 512 6603
DSUB FE ANG87-254 50P AU2
配套产品
Combinables
3
Accessories
3
产品详情
Identification
  • Category Connectors
  • Series D-Sub
  • Identification Standard
  • Element Connector
  • Description of the contact
    Stamped
    Angled
Version
  • Termination method Wave soldering termination
  • Gender Female
  • Size D-Sub 5
  • Connection type Motherboard to daughtercard
  • Number of contacts 50
  • Termination length 2.9 mm
  • Locking type Fixing flange with fitted screw lock 4-40 UNC
Technical characteristics
  • Distance between rows 2.54 mm
  • Contact spacing (termination side) 2.76 mm
  • Rated current ‌ 6.5 A
  • Clearance distance ≥ 1 mm
  • Creepage distance ≥ 1 mm
  • Insulation resistance >1010 Ω
  • Contact resistance ≤ 10 mΩ
  • Tightening torque ≤0.4 Nm Locking screw
  • Limiting temperature -55 ... +125 °C
  • Insertion force ≤ 167 N
  • Withdrawal force
    ≥ 14.5 N
    ≤ 111 N
  • Performance level
    2
    acc. to CECC 75301-802
  • Mating cycles ≥ 250
  • Test voltage Ur.m.s. 1 kV
  • Isolation group IIIa (175 ≤ CTI < 400)
  • PCB thickness ≥1.6 mm
  • Installation height ‌ 8.7 mm
  • Hot plugging No
Material properties
  • Material (insert)
    Thermoplastic resin, glass-fibre filled (PBTP)
    Shell: Plated steel
  • Colour (insert) Black
  • Material (contacts) Copper alloy
  • Surface (contacts) Noble metal over Ni
  • Material flammability class acc. to UL 94 V-0
  • RoHS compliant with exemption
  • RoHS exemptions 6(c): Copper alloy containing up to 4 % lead by weight