DSUB FE ANG87-254 50P AU2
DSUB FE ANG87-254 50P AU2
波峰焊接接线方式
额定电流: ‌6.5 A
母头
尺寸: D-Sub 5
热塑性树脂,玻璃纤维填充(PBTP), 外壳:镀钢
黑色
插针: 50
型号: 09 66 512 6603
DSUB FE ANG87-254 50P AU2
配套产品
Combinables
3
饰品
3
产品详情
Identifiering
  • Kategori Kontaktdon
  • Serie D-Sub
  • Identifiering Standard
  • Element Kontaktdon
  • Kontaktbeskrivning
    Pressade
    Vinklad
Version
  • Förbindningsmetod Våglödningsförbindning
  • Kön Hona
  • Storlek D-Sub 5
  • Förbindningstyp Moderkort till dotterkort
  • Antal kontakter 50
  • Förbindningslängd 2,9 mm
  • Låsningstyp Fästfläns med monterat skruvlås 4-40 UNC
Tekniska egenskaper
  • Avstånd mellan rader 2,54 mm
  • Kontaktdelning (förbindningssida) 2,76 mm
  • Märkström ‌ 6,5 A
  • Fritt avstånd ≥ 1 mm
  • Krypavstånd ≥ 1 mm
  • Isoleringsmotstånd >1010 Ω
  • Kontaktmotstånd ≤ 10 mΩ
  • Åtdragningsmoment ≤0,4 Nm Låsskruv
  • Begränsande temperatur -55 ... +125 °C
  • Isättningskraft ≤ 167 N
  • Urtagningskraft
    ≥ 14,5 N
    ≤ 111 N
  • Prestandanivå
    2
    enligt CECC 75301-802
  • Matningscykler ≥ 250
  • Testspänning Ur.m.s. 1 kV
  • Isoleringsgrupp IIIa (175 ≤ CTI < 400)
  • Kretskortstjocklek ≥1.6 mm
  • Installationshöjd ‌ 8,7 mm
  • Hot plugging No
Materialprestanda
  • Material (kontaktinsats)
    Termoplast, glasfiberfylld (PBTP)
    Skal: pläterat stål
  • Färg (kontaktinsats) Svart
  • Material (kontakter) Kopparlegering
  • Yta (kontakter) Ädelmetall över Ni
  • Materialantändlighetsklass enligt UL 94 V-0