DSUB MA ANG73-284 15P AU2
DSUB MA ANG73-284 15P AU2
波峰焊接接线方式
额定电流: ‌7.5 A
公头
尺寸: D-Sub 2
热塑性树脂,玻璃纤维填充(PBTP), 外壳:镀钢
黑色
插针: 15
型号: 09 66 223 6801
DSUB MA ANG73-284 15P AU2
配套产品
Combinables
4
Accessories
8
产品详情
Identification
  • Category Connectors
  • Series D-Sub
  • Identification Standard
  • Element Connector
  • Description of the contact
    Turned
    Angled
Version
  • Termination method Wave soldering termination
  • Gender Male
  • Size D-Sub 2
  • Connection type Motherboard to daughtercard
  • Number of contacts 15
  • Termination length 3 mm
  • Locking type Fixing flange with thread M3
Technical characteristics
  • Distance between rows 2.84 mm
  • Contact spacing (termination side) 2.74 mm
  • Rated current ‌ 7.5 A
  • Clearance distance ≥ 1 mm
  • Creepage distance ≥ 1 mm
  • Insulation resistance >1010 Ω
  • Contact resistance ≤ 10 mΩ
  • Tightening torque ≤0.6 Nm 母螺钉锁扣
  • Limiting temperature -55 ... +125 °C
  • Insertion force ≤ 50 N
  • Withdrawal force
    ≥ 4.5 N
    ≤ 33 N
  • Performance level
    2
    符合 CECC 75301-802 标准
  • Mating cycles ≥ 250
  • Test voltage Ur.m.s. 1 kV
  • Isolation group IIIa (175 ≤ CTI < 400)
  • PCB thickness ≥1.6 mm
  • Installation height ‌ 7.3 mm
  • Hot plugging
Material properties
  • Material (insert)
    外壳:镀钢
  • Colour (insert) 黑色
  • Material (contacts) 铜合金
  • Surface (contacts) 镍表面镀贵金属
  • Material flammability class acc. to UL 94 V-0
  • RoHS 符合豁免标准
  • RoHS exemptions 6(c):铜合金含铅量高达 4 %